پارچه لینن از گیاه فلاکس به دست می آید

لینن یک الیاف طبیعی، قوی و بادوام است. و از گیاه flax به دست می آید. بهترین پارچه لینن از اروپا و مخصوصا از کشور بلژیک به دست می آید. در تاریخچه این پارچه آمده است که مصریان از پارچه های لینن برای پیچیدن مومیایی های فرعون استفاده می کردند. که علت آن دوام بسیار بالای این پارچه است.

 

گیاه فلاکس

 

نحوه کشت گیاه لینن

الیاف این گیاه از طریق فرآیندی به نام ریتینگ استخراج می شود. این گیاه به دو روش سنتی کشت می شود:  آب انداختن و شبنم زدن. آب انداختن شامل خیساندن ساقه ها در آب و اجازه دادن به باکتری های خاص برای تخریب آنها است. این روش ، الیاف بلند و باکیفیتی تولید می کند اما هزینه بالایی دارد. آب انداختن دیگر به ندرت استفاده می شود زیرا راه های آب را آلوده می کند.

ریزش شبنم محبوب ترین و قدیمی ترین روش پردازش ساقه لینن است. این روش شامل رها کردن ساقه ها در مزارع در ردیف های مساوی و اجازه دادن به رطوبت و قارچ های بومی برای به دست آمدن الیاف است. این فرآیند برخی از بهترین کیفیت الیاف لینن را از اروپای غربی به دست آورده است. اما کیفیت آن همچنان پایین تر از روش آب انداختن است.

 

ملافه و بالش دوخته شده با استفاده از لینن

پارچه لینن در اتاق خواب

یکی از ویژگی های لینن جذب بالای این پارچه است. به طوری که تا 20 درصد وزن خود را می تواند رطوبت جذب کند که به نسبت پارچه های پنبه ای کمتر است. همچنین برای مقایسه بیشتر پارچه لینن و پنبه ای می توانید مطلب تفاوت پارچه پنبه ای و لینن را بخوانید. لینن به خاطر داشتن توانایی در جذب رطوبت  برای خنک نگه داشتن بالش و ملافه های اتاق خواب استفاده می شود. در واقع بالش و ملافه های از جنس این پارچه تنفس پذیرتر هستند و در فصل تابستان بسیار خنک هستند. و برای افرادی که در هنگام خواب عرق می کنند بسیار مناسب است. ملافه های دوخته شده با این پارچه را باید در آب سرد و به آرامی بشویید. همچنین با حرارت ملایم آن را خشک کنید.

 

پارچه لینن در دوخت لباس های خنک تابستانی

 

لباس های تابستانی

همان طور که گفتیم این پارچه قابلیت جذب رطوبت تا  بیست درصد وزن خود را دارد. این خاصیت بسیار خوب، لینن را برای پوشیدن لباس های خنک در فصل گرما تبدیل می کند زیرا می تواند عرق زیادی را جذب کند. و به سرعت این رطوب جذب شده را نیز آزاد می کند. به همین دلیل پارچه لباس زود خشک می شود. این قابلیت بسیار مفید است. زیرا لباس های عرق آور به بدن شما نمی چسبد و این پارچه واقعا یک عایق طبیعی است.

همچنین این پارچه به طور طبیعی یک ماده ضخیم و با دوام است.  به دلیل همین استحکام ، شکل خود را از دست نمی دهد. و خاصیت کشسان و ارتجاعی ندارد. به دلیل همین ویژگی عمر بیشتری دارد. اما هرچقدر این پارچه را بشوییم، نرم تر و راحت تر می شود. و این یکی از ویژگی های عالی است که این پارچه دارد.

خرید پارچه لینن با قیمت مناسب

 

 

لباس-دوخته-شده-با-پارچه-لینن-مناسب-زمستان

لباس های زمستانی

پارچه لینن طبیعی در طول فصل سرما و زمستان نیز کاربرد دارد. این پارچه گرمای بدن شما را به دام می‌اندازد. بنابراین گرمای بدن شما را حفظ می کند. و شما را گرم نگه می‌دارد.

کشورهای تولید کننده پارچه لینن

 

کشورهای تولید کننده

در میان تولید کنندگان که شامل چین، آمریکا، ایتالیا، ایرلند و بلژیک هستند. چند کشور لینن های با کیفیتی تری تولید می کنند که بسیار معروف هستند. لینن ایرلندی و بلژیکی امروزه به شدت برای پیراهن و لباس ها استفاده می شوند.

 

خاصیت آنتی باکتریال لینن

یکی از بزرگترین ویژگی های خوب لینن این است که کاملا ضد باکتری است. در واقع باکتری‌های مضر و سایر میکروب‌ها برای زنده ماندن در الیاف ظریف و نزدیک به هم تنیده شده، مشکل دارند. به دلیل داشتن همین ویژگی، باکتری و میکروب ها جایی برای زنده ماندن در این پارچه را ندارند.

 

روش نگهداری از پارچه لینن

 

روش نگهداری از پارچه لینن

شستشو

-لینن را می توان هم با دست هم با ماشین لباسشویی شست. در هنگام شستشو از آب ولرم یا خنک (بیشتر از 40 درجه سانتی گراد) استفاده کنید. هرگز نباید از آب داغ استفاده کنیم. زیرا دماهای بالاتر الیاف پارچه را سریع تر فرسوده می کنند. دمای بالا ممکن است باعث انقباض تا 10٪ و ضعیف شدن الیاف پارچه شود.

-در هنگام شستشو با ماشین لباسشویی برای جلوگیری از گره خوردن و کشیده شدن این پارچه، ماشین لباسشویی باید تا جایی پر شود که فضای کافی برای حرکت آزادانه پارچه ها باقی بماند. از دور و چرخش ملایم ماشین لباسشویی برای شستشو استفاده کنید.

-لینن رنگی و سفید را هرگز نباید با هم شست. و هر کدام را جداگانه بشویید تا لینن سفید رنگ نگیرد.

-در هنگام شستشو با دست، فقط حرکات ملایم باعث می شود که پارچه در شرایط خوبی باقی بماند. کشیدن، پیچاندن و مالش دادن به الیاف پارچه آسیب می رساند. یک ظرف کوچک (سطل یا لگن کوچک) را با آب ولرم پر کنید و حدود یک قاشق چایخوری ماده شوینده ملایم به آن اضافه کنید.

لباس را در آب ولرم فرو کنید و اجازه دهید حدود 10 دقیقه خیس بخورد.  به آرامی لباس را به اطراف بچرخانید. از پیچاندن، پیچاندن یا مالش دادن خودداری کنید زیرا باعث کشش پارچه می شود. ظرف را خالی کنید و آب کشی کنید تا کف و مواد شوینده به لباس نماند.

 

استفاده از چوب لباسی برای لباس های از جنس لینن

خشک کردن

-پس از پایان شستشو، پارچه لینن را با وسایل گرمایشی کامل خشک نکنید. اگر لینن به طور کامل خشک شود، ممکن است سفت و شکننده شود. در عوض، لینن باید کمی مرطوب بماند و اجازه داده شود تا خودش خود به خود خشک شود. مثلا در فضای بیرون در اثر هوا خوردن خشک شود. همچنین قرار دادن این پارچه روی چوب لباسی روش مناسبی برای خشک کردن است. زیرا احتمال ایجاد چین و چروک در پارچه را کاهش می دهد.

-اگرچه معمولاً نیازی به اتو کردن لینن نیست، اما بهترین زمان برای انجام این کار زمانی است که پارچه هنوز کمی خیس است.

– بهتر است لباس‌های لینن را وقتی کنار می‌گذارید تا نکنید، زیرا پارچه های لینن دارای چین احتمالاً چروک یا تغییر شکل می‌دهند و شکل خود را از دست می‌دهند. و بهترین روش نگهداری همان استفاده از چوب لباسی است.

خرید پارچه لینن با قیمت مناسب

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *