همانطور که می دانیم در انواع لباس ها از جمله لباس عروس، لباس های مجلسی، لباس زیر و حتی لوازم خانه مثل پرده های خانه از پارچه توری استفاده می شود. در واقع به دلیل تزئین و زیبایی خاصی که تور ایجاد می کند، از تور استفاده می شود. در ادامه به بررسی انواع پارچه تور از اولین تورها تا پیدایش تورهای امروزی می پردازیم. با ما همراه باشید.

نمونه توری در لباس

سرفصل ها:
پارچه توری چیست؟
تاریخچه
کاربرد پارچه های توری
انواع پارچه توری
راهنمای مراقبت از توری

پارچه توری چیست؟

تور، پارچه ای ظریف است و از نخ تهیه می شود. و با هزاران نقش مختلف برای تزئینات تولید می شود.

در ابتدا از ابریشم و کتان برای تهیه تور استفاده می شد.اما امروزه از نخ پنبه و الیاف مصنوعی برای تهیه تور استفاده می شود.

تور یک پارچه تزئینی است که برای برجسته کردن ، نمایش زیباتر، و تزیین هرچه بیشتر لباس و وسایل تزیینی خانه استفاده می شود.

خرید پارچه توری با قیمت مناسب

تاریخچه

در زبان انگلیسی lace به معنی تور است. به صورت دقیق مشخص نیست اولین پارچه های توری چه زمانی تولید می شدند. زیرا در تکامل صنعت نساجی به تدریج توری ها وارد چرخه تولید شدند.

در اروپا اواخر قرن شانزدهم توری ها محبوبیت یافتند. و مردم برای تزئین خانه و لباس از پارچه های توری استفاده می کردند. اشراف زادگان برای تمایز خود از دیگران از یقه های توری استفاده می کردند.

توری در زمان قدیم در یقه لباس اشراف زادگان استفاده می -مردان-شد توری در زمان قدیم در یقه لباس اشراف زادگان استفاده می -زنان-شد

در اروپا تا اواخر قرن هجدهم استفاده از تور از محبوبیت خاصی برخوردار بود. کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا و بلژیک به دلیل تولید پارچه های توری دست ساز معروف بودند.  بسیاری از فن آوری های ماشینی جدید همراه با آغاز انقلاب صنعتی روی کار آمدند. و با استفاده از ماشین آلات صنعتی پارچه های توری را بسیار سریع تر و ارزان تر تولید می کردند. و در اختیار اکثریت مردم قرار می دادند.

کاربرد پارچه های توری

پارچه های توری جنبه تزئینی دارند. در پوشاک و خانه به عنوان زیبایی و به عنوان نماد مُد، از تور استفاده می شود.

– تور در پرده های خانه، رومیزی، روبالشی، روتختی، تزیین آباژور و موارد دیگر بسیار استفاده می شود. در استفاده برای پرده ها، با اینکه نورگیر خوبی نیستند اما زیبایی خاصی به فضای خانه می دهند.

تزئین آباژور با توری

پرده از جنس پارچه توری

پارچه توری به عنوان رومیزیپارچه توری برای روکش بالش و تزئین بالش

پارچه توری در آباژور پارچه توری در پوشش ظرف شمع پارچه توری در تابلو
– برای لباس در قسمت یقه، آستین، دامن، چین های اطراف لباس، و کل لباس می توان از پارچه های توری استفاده کرد. همچنین در بافت شال و روسری هم مدل هایی که جنس آنها توری باشد نیز استفاده می شود.

– لباس عروس از آن دسته لباس هایی است که تور بخش زیادی از لباس را می پوشاند. اغلب خیاط ها روی پارچه های ماتی مانند ابریشم، ساتن و موارد دیگر تورها را می دوزند.

پارچه توری در لباس عروس

انواع پارچه توری براساس دوخت آن

براساس الگوهای دوخت و نوع نخ، تورها طبقه بندی می شوند:

 • تور سوزنی Needle: با استفاده از یک سوزن و نخ، پارچه تور سوزنی ساخته می شود. این نوع توری رایج ترین و ساده ترین مدل توری های امروزی است.

پارچه تور سوزنی

 • تور مدل النکن Alencon: تور النکن، توری سوزنی ظریفی است. معمولا توری النکن به صورت توری گلدار است. این پارچه توری اولین بار در شهری از فرانسه به همین نام، النکن بافته شد.

تور مدل النکن

 • تور بوبین Bobbin: توری بوبین با پیجاندن قرقره های نخ روی چندین ماسوره تشکیل می شود. بلژیک یکی از کشورهای پیشگام در دوخت توری بوبین است.

توری بوبین Bobbin

 • تور chantilly: توری chantilly، نوعی توری بوبین است. و اولین بار در فرانسه بافته می شد. این توری معمولا سفید یا مشکی است.

Chantilly پارچه تور

 • تور گره دار Knotted: توری گره دار با استفاده از ماکرامه (دوخت گره دار که منشاء عربی دارد) درست می شود. طرح توری از طریق یک سری گره و حلقه ایجاد می شود.

تور گره دار Knotted

 • مدل تور بافتنی Knitted : با حلقه زدن بین دوخت های با الگوی دوخت باز، تور بافته می شود. و در نتیجه توری بافتنی به وجود می آید.

Knitted پارچه تور

 • تور Valenciennes : این یک نوع توری بوبین است. اسم آن از نام شهری در فرانسه اقتباس شده است. در توری Valenciennes یک پس‌زمینه مشبک ساده با طرح بافته شده در سرتاسر آن است. و معمولاً حاشیه‌های سنگینی وجود ندارد.

پارچه توری Valenciennes

 • تور Torchon: این توری یک توری بالشی است. تقریبا سطح خشنی دارد. پیچوتاب  و طرح های ساده دارد. در ابتدا تور Torchon را بر روی بالش می دوختند. امروزه تور Torchon را به صورت ماشینی می بافند.

پارچه توری Torchon

 • تور گیپور Guipure: این یک نوع از توری بوبین است که طرح‌های توری را با نخ‌ها و پیچ‌ها به‌جای الگوی مشبک به هم متصل می‌کند. به آن توری نواری نیز می گویند. زیرا گیپور یک کلمه فرانسوی است که به معنای نوار است.

پارچه توری Guipure

 • تور نقطه ای ونیزی Venetian  : این نوع توری با طرح های گلدار اسکرول مشخص می شود و برای یقه های توری بسیار محبوب بود.

بسیار برای توری های یقه مناسب استVenetian پارچه توری

 • نوع قلاب‌بافی ایرلندی Irish crochet: توری قلاب‌بافی ایرلندی از الگوهای قلاب‌بافی پیروی می کند. و آنها را با طراحی توری مشبک به هم متصل می‌کند. این نوع قلاب بفای یک تقلید از توری ونیزی است.

Irish پارچه توری

نحوه مراقبت از توری

با توجه به نوع الیاف به کاررفته در توری، مراقبت های خاصی نیاز است.
از آنجایی که طرح های تورها در بیشتر موارد باز هستند، باید بسیار ظریف با آنها رفتار شود تا نخ کش نشوند.

شما باید تورها را در آب سرد با مواد شوینده با دست ملایم بشویید. اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، حتما آن را در یک کیسه ظریف مشبک قرار دهید.

شستن تورها در آب سرد و به آرامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *