خرید پارچه لباس در شرایط فعلی هم آسان تر و هم سخت تر شده است. به لطف وجود سایت های اینترنتی و اپلیکیشن هایی مثل اینستاگرام تنوع پارچه و خرید پارچه بسیار آسان تر شده است. اما چون تنوع پارچه های لباس بالا رفته است انتخاب هم سخت تر شده است. شما دقیقاً باید بدانید چه رنگی، چه طرحی و چه جنسی از پارچه مناسب لباسی هست که می خواهید در یک موقعیت خاص از آن استفاده کنید.

همچنین اطلاع از جنس و الیاف به کار رفته در پارچه ، به شما کمک می کند با نحوه  شستشو، اتوکشی و نگهداری از آن آشنا شوید. و با رعایت نکات لازم باعث ماندگاری پارچه به کار رفته در لباس های خود شوید. این امر وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که هر متر از آن پارچه قیمت بالایی داشته باشد. و یا بخواهید از آن لباس بارها استفاده نمایید.

انتخاب-پارچه-مناسب
انتخاب پارچه مناسب

 

معمولاً اولین ملاک انتخاب پارچه از نظر ما طرح و رنگ و زیبایی است که در تن به نظر می رسد. در این مطلب به صورت کامل مواردی که در خرید پارچه مناسب نیاز است را خدمت شما دوستان عزیز توضیح می دهیم.

 

انتخاب و خرید پارچه مناسب 

با توجه به لباسی که در نظر دارید معمولاً پارچه فروش ها به شما چندین طرح و مدل پارچه را به شما پیشنهاد می دهند. اگر طبیعی بودن الیاف پارچه برای شما مهم است سراغ پارچه هایی مثل ابریشم، کتان، پنبه، پشم، موهر و … بروید. اگر از نظر قیمت و ترجیح شخصی طبیعی بودن پارچه در اولویت شما نیست. می توانید برای خرید پارچه لباس از پارچه های مصنوعی مانند ریون، استات، اکریلیک، نایلون، پلی‌‌ استر و موارد دیگر استفاده کنید.

پارچه طبیعی یا مصنوعی
پارچه طبیعی یا مصنوعی

آبرفت پارچه بعد از شستشو

از موارد مهم که در یک فروشگاه پارچه از فروشنده می توانید سوال کنید، آبرفت پارچه است. معمولا الیاف طبیعی بعد از شست و شو آبرفت کمی دارند و کوچک می شوند. پس مقداری بیشتر از اندازه لباسی که پارچه نیاز است خرید کنید. تا پارچه کم نیاورید.

پارچه هنگام شستشو رنگ می دهد یا خیر

یکی دیگر از ویژگی های یک پارچه مناسب ثبات رنگ آن بعد از شستشو است. برای تشخیص ثبات رنگ پارچه می توانید گوشه پارچه را خیس کنید. چند لحظه صبر کنید تا به خورد آن برود. و داخل پارچه نفوذ کند. پارچه ای سفید یا پنبه ای بردارید. و روی پارچه خیس چند دقیقه فشار دهید. اگر پارچه سفید یا پنبه رنگی به خود جذب کرد بدانید که رنگ پارچه ثابت نیست. و بعد از شسشتو رنگ پس میدهد.

چروک شدن پارچه بعد از اتو و شستشو

در هنگام خرید پارچه، آن را در دست خود بگیرید و فشار دهید. سپس رها کنید. اگر پارچه چروک نماند از کیفیت خوبی برخوردار است. مثلاً پارچه های نخی زود چروک می شوند. برای افزایش عمر پارچه هایی که تا حدودی ممکن است چروک شود، از درجه حرارت پایین اتو برای اتو کردن آن ها استفاده نمایید. در کل برای اینکه پارچه با هر جنسی کمتر چروک شود، بعد از شستشو، آن را دو سه بار بتکانید و سپس آویزان کنید.

چروک شدن پارچه بعد از شستشو
چروک شدن پارچه بعد از شستشو

تناسب لباس و فصل

مطمئناً شما در هوای سرد از لباس ابریشمی یا نخ پنبه ای استفاده نمی کنید. و سراغ  پارچه هایی با جنس پشمی، شانل بافت، خزدار و … می روید. پس صرف اینکه یک پارچه جنس خوبی دارد. و یا از طرح های زیبایی در آن استفاده شده است نمی توان پارچه مناسب را انتخاب نمود. همچنین ممکن است یک نوع پارچه مناسب شال، روسری، مانتو، دامن باشد و نوع دیگر مناسب پالتو، کاپشن، سارافون و … باشد.

انتخاب رنگ پارچه متناسب با لباس مورد نظر

بسیاری از اوقات رنگ پارچه ای که برای لباس خود انتخاب می کنید متناسب با مکان و زمانی است که می خواهید از آن استفاده کنید. اما از نظر ظاهری با پوست صورت شما و استایل شما همخوانی ندارد. پس نمی توان گفت فلان پارچه برای همه افراد زیبا به نظر می رسد. و هر شخص متناسب با ویژگی های ظاهری و حتی روحیات شخصی خود می تواند بهترین انتخاب پارچه لباس خود را داشته باشد.

همچنین همیشه مقایسه رنگ پارچه در زیر نور طبیعی با نور مصنوعی فروشگاه یک مسئله برای انتخاب پارچه بوده است. و پارچه در زیر نور فروشگاه آنطور که باید طبیعی به نظر نمی آید. در نتیجه برای انتخابی درست و مطمئن پارچه را در زیر نور طبیعی با دقت ببینید که در نهایت بعد از خرید، پشیمان نشوید.

انتخاب جنس پارچه بر حسب جنس لباس شما

انواع-پارچه

پارچه پنبه ای

پارچه پنبه ای

یکی از ویژگی های بارز پارچه پنبه ای انتقال دهنده بودن گرما است. یعنی به سرعت حرارت را از بدن خارج می کند. و بسیار خنک هستند. در یک کلام پارچه پنبه ای تنفس پذیری بسیار خوبی دارد. این پارچه بسیار نرم و راحت است. لباس های پنبه ای در فصل تابستان با انتقال هوای گرم، موجب خنک تر شدن بدن می شوند. و در فصل سرما پارچه ی پنبه ای خود را می گیرد. و هوای داخل پنبه خارج نمی شود. در نتیجه باعث حفظ گرمای بدن می شود.به پارچه پنبه ای، نخی هم گفته می شود. یکی از ایرادهای این پارچه به سرعت خشک نشدن آن بعد از شستشو است.

پارچه ابریشمی

پارچه ابریشمی

پارچه ابریشمی دارای ساختاری شفاف، سبک ، محکم و بادوام است. و از نخ تابیده شده درست شده است.پارچه ابریشمی به راحتی رنگ پذیری دارد. از ابریشم خام می توان پیراهن، لباس خواب، کت و شلوار و .. تهیه کرد. در بین پارچه های ابریشمی، ابریشم توت با کیفیت تر از بقیه ابریشم ها است.

پارچه کرپ

پارچه کرپ

کرپ یک پارچه ساده ، سبک با سطحی ناهموار است. از ویژگی های آن این است که چروک نمی شود. معمولا از ابریشم، پنبه، پشم و یا الیاف مصنوعی ساخته می شود.
کرپ اغلب در روسری، دامن، شلوار، لباس و کت و شلوار استفاده می شود. برای مثال ژرژت نوعی پارچه کرپ است که طراحان لباس از آن بسیار استفاده می کنند.

پارچه ساتن

ساتن

پارچه ساتن به دلیل برقی که در ظاهر خودش دارد، همچنین ظرافت، لطافت، سبکی و صاف بودنش یکی از محبوبترین پارچه ها است. این پارچه برای دوخت لباس شب، آستری و کالای خواب استفاده می شود. ساتن ها با چند کیفیت تولید می شوند. ساتن در ابتدا از ابریشم ساخته می شود اما در حال حاضر از ترکیب پلی استر ، پشم و پنبه ساخته می شود. اما بهترین ساتن، ساتن مات یا ساتن آمریکایی است. ساتن آمریکایی ضخیم تر است. و برای لباس های نامزدی و عروس کاربرد فراوانی دارد. همچنین پارچه ساتن در لباس زیر زنانه، بلوز، دامن و کت و حتی تزئین کفش استفاده می شود.

 

نمونه پارچه ساتن در دوخت لباس مجلسی
نمونه پارچه ساتن در دوخت لباس مجلسی

 

 

"پارچه لینن

پارچه لینن

پارچه لینن ، محکم و سبک است. از الیاف طبیعی ساخته می شود. و از گیاه کتان به دست می آید که از پنبه قوی تر است. رشته های لینن با نخ ریسیده می شود و با الیاف دیگر مخلوط می شود. پارچه کتان خنک، صاف، و با دوام است. به راحتی در ماشین لباسشویی شسته می شود. اما نیاز به اتوی منظم دارد و به راحتی چروک می شود. از پارچه لینن در لباس ها، کت و شلوار و بلوز استفاده می شود. همچنین از پارچه کتان در رومیزی، ملحفه، دستمال و حوله ها نیز استفاده می شود.

"نمونه

پارچه پلی استر

پارچه پلی استر

پارچه پلی استر از الیاف مصنوعی تولید می شود. در واقع از این پارچه به جای پنبه و نخ طبیعی استفاده می شود. و قیمت بسیار مناسب تری دارد. از ویژگی های این پارچه می توان به دوام بالای آن، رنگ پذیری خوب ،ضدآب بودن و حفظ شکل و فرم اولیه این پارچه در طولانی مدت اشاره کرد. یکی از معایب پلی استر با توجه به مصنوعی بودن آن، حساسیت های پوستی است که ممکن است برای بعضی افراد به وجود آورد. همچنین پلی استر از آنجا که قابلیت جذب رطوبت بسیار کمی نسبت به الیاف طبیعی دارد، پارچه غیر قابل تنفس محسوب می شود.

 

در نهایت ، اگر می خواهید خرید اینترنتی پارچه را به صورت مطمئن و با کیفیت در فضای مجازی تجربه کنید پیشنهاد می کنیم از محصولات فروشگاه آنلاین قماش سادات موسوی دیدن بفرمایید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *